16 Ekim 2009

Avatar

Şimdiye kadar gözüme çarpmadı ama yeni fark ettim. Avatar sözcüğünü sıkça kullanıyoruz anlamını kaç kişi biliyor bilmiyorum asıl anlamı kısaca Hint mitolojisinde tanrının yeryüzüne indiklerinde büründükleri şekillerdir. Bunun yerine başka bir şey kullansak Misal simge yada resim diyebiliriz.


avatar tanrının insan bedeninde vücut bulması tr
avatar hint mitolojisinde bir tanrının özellikle vishnu'nun dünyevi enkarnasyonu Mitoloji en
avatar Hindu mitolojisinde bir tanrının insan veya hayvan şeklinde yeryüzüne inmesi tr
avatar Hint Tanrı tr
avatar internette bir kullanıcıyı tanımlamaya yarayan grafik çizim/resim Bilgisayar - "Genellikte forum ortamlarında her kullanıcının kendine özgü bir avatarı, küçük resmi vardır" ry
avatar kişiyi simgeleyen resim veya simge Bilgisayar


http://www.seslisozluk.com/?word=avatar&sbT=Search&ssQBy=0Avatar, Hint mitolojisine göre tanrıların yeryüzüne indiklerinde büründükleri şekillerdir. Balarama, Sri, Varaha gibi isimler alan avatarlar, hikâyelere konu olmuştur. Jetix'te yayınlanan Oban Star Racer adlı çizgi filmindeki gibi avatarlar bazı eski dinlerde inanılan tanrıların değişik bir şekil veya maddenin içine girerek görünmesidir. Bir tane daha avatarlarla ilgili anime vardır.
Adı Avatar The Last Airbender'dir .Yayınlanan üç kitabı da binlerce hayran kitlesine ulaşmıştır.Ancak Avatar bir hinduzim sembolü olduğu için çizgifilminde de hata yapılmaması gerektiğinden gerçek Şintoizm dini ele alınmıştır.Bu dinde tabiat kuvvetlerine ve atalara tapma vardır.Kısacası Avatar çizgifilmi gerçek bir dinden esinlenilmiştir

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Avatar
AVATAR


Brahmancılık inanışında, tanrı Vişnu’nun, evrensel oluşumun sonlarına doğru, ruh durumundan madde durumuna geçerek tam bir yetkinlikle Dünya’ya onuncu ve son gelişi.

Eski Hint inançlarına göre Vişnu, bir düzensizlik döneminde insanları kurtarma amacıyla dokuz kez Dünya’ya iner.

Her gelişinde başka bir kılık ve ad alır.

Yine her inişinde, bir öncekinden daha az kusurlu ve yetkin bir nitelik taşır.

Ancak dokuzuncu ve sonuncu inişinde tam bir yetkinliğe ulaşamaz.

Bu nedenle Vişnu, bir kez daha ve tam yetkinlikle ineceğine inanılır.

Bu geliş, “evrensel oluşum”un sonlarına doğru olacak ve Vişnu bu kez “Avatar” adını alacaktır.


kaynak : http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=538678

Hiç yorum yok: